Najpopularniejsze metody osuszania budynków

Tak naprawdę nie ma żadnej reguły, wilgoć na ścianach pojawia się w starych, ale także nowych domów. Winą jest najczęściej zła izolacja budynku, jak i wadliwa wentylacja. Jedynym rozwiązaniem, aby pozbyć się skutecznie wilgoci i zagwarantować komfort mieszkania jest osuszanie budynków. Fachowcy z dużym doświadczeniem i wiedzą teoretyczną potrafią dostosować metodą do potrzeb i stopnia zmian, jakie zaszły w ścianie pod wpływem wilgoci. Do dyspozycji są dwa sposoby – bezinwazyjne i inwazyjne, które naruszają strukturę ściany.

Bezinwazyjne metody – najbardziej popularne i skuteczne

Najczęściej wykorzystywanymi sposobami są metody bezinwazyjne, gdyż są w pełni bezpieczne, a równie skuteczne. Do najbardziej popularnych należy absorpcja i kondensacja.

Absorpcja jest to osuszanie budynków, którego działanie polega na pobraniu wody ze ścian za pomocą specjalnego urządzenia zawierającego środek, który ma właściwości pochłaniające wodę. Zazwyczaj jest nim silikonowy żel albo chlorek litu. Przez urządzenie przepuszcza się powietrze z pomieszczenia, w którym jest wilgoć, a następnie już wysuszone powraca do pomieszczenia. Po raz kolejny nasyca się parą wodą i znowu cały proces powtarza się, aż do całkowitego osuszenia wnętrza. Zebraną wilgoć odprowadza się na zewnątrz budynku.

Natomiast osuszanie budynków metodą kondensacji to nic innego jak skroplenie pary wodnej, która znajduje się w pomieszczeniu, na skutek jego zawilgocenia.

Znajdująca się w ścianach para wodna ulega odparowaniu i przez specjalny wentylator przesyłana na parownik. Na parowniku, który ochładza powietrzem następuje proces właściwy, czyli kondensacja pary wodnej. Urządzenia te najsprawniej działają w maksymalnej temperaturze do 40 stopni, lecz najbardziej wskazana jest temperatura oscylująca w okolicach 25 stopni Celsjusza. Zarówno w jednej, jak i w drugiej metodzie wykorzystuje się dyfuzje pary. Metody te są tym bardziej efektywne, im bardziej szczelne jest pomieszczenie, które jest osuszane, co potwierdzają opinie osób, które z niej skorzystały.